Pyroluria

Pyroluria jest to zaburzenie genetyczne, którego podłożem jest nabyta nierównowaga biochemiczna przejawiająca się w nadmiernej produkcji pyroli przez organizm ludzki. Są one produktem ubocznym syntezy hemoglobiny i nie spełniają w organizmie przydatnych funkcji, zostają po prostu wydalane z moczem. U większości osób ich poziom jest niski, u osób z pyrolurią – nadmiernie wysoki. Co istotne, pyrole wiążą się w ciele z cynkiem i witaminą B6, powodując że te składniki odżywcze są w znacznej mierze wydalane z organizmu. Powoduje to poważne problemy głównie w sferze psychicznej. Zajmujący się tym problemem dr Dietrich Klinghardt stwierdził, iż pyroluria współistnieje aż u 80% osób z chorobą Lyme, 75% osób zatrutych metalami ciężkimi i aż u 80% dzieci z autyzmem. To bardzo znaczący odsetek. Wysoki poziom pyroli w moczu jest również wiązany ze schizofrenią; pyroluria została odkryta w latach 50. właśnie w trakcie badań przyczyn schizofrenii. Ogólnie wiąże się to zaburzenie jako czynnik współistniejący z takimi chorobami jak ADHD, alkoholizm, autyzm, choroba dwubiegunowa, depresje, zespół Downa, epilepsja, zatrucie metalami ciężkimi, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, schizofrenia.

Charakterystyczne objawy to:

Nieumiejętność zapamiętywania snów

Niska tolerancja stresu

Zachowania antyspołeczne

Zaburzenia behawioralne

Niestabilność emocjonalna

Częste bóle stawów

Częste infekcje

Słaby apetyt, w szczególności rano

Słaba tolerancja protein, preferowanie diet wegetariańskiej

Blada karnacja, trudność w nabraniu opalenizny

Białe plamki na paznokciach

Mdłości, choroba lokomocyjna

Hipoglikemia

Alergie

Częste poczucie zmęczenia

Słabe szkliwo nazębne

Problemy z dziąsłami

Słodkawy zapach potu i oddechu

Nietoleancje na światło, zapach, dźwięk

Drgawki, spazmy

Halucynacje

Nieproporcjonalne nabieranie masy tłuszczowej

Chłodne dłonie i stopy

Sucha i szorstka skóra

Słaba pamięć krótkoterminowa

Mechanizm zaburzenia wygląda w sposób następujący. Pyrole wiążą się z cynkiem, biotyną, manganem, witaminą B6, kwasem arachidonowym i innymi ważnymi składnikami odżywczymi prowadząc do ich niedoborów.

Niedobór cynku może powodować zaburzenia emocjonalne, szorstką skórę, gorsze leczenie się ran, opóźniony wzrost, białe plamki na paznokciach, problemy skórne, utratę apetytu, demineralizację kości wiele innych. Cynk jest dodatkowo silnym przeciwutleniaczem i niższe poziomy cynku prowadzą do stresu oksydacyjnego. Konsekwencją niedoboru cynku jest obniżony poziom glutationu, a zatem zmniejszone funkcje detoksykacyjne organizmu. Cynk jest niezbędny do prawidłowego działania układu odpornościowego.

Niedobór biotyny z kolei prowadzi do wysypek, suchej skóry, słabych paznokci i włosów, jak również depresji, otępienia, utraty słuchu, zakażeń grzybiczych, bóli mięśniowych. Biotyna bierze udział w produkcji energii w mitochondriach, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział w procesach starzenia.

Niedobór manganu może skutkować bólem stawów, stanem zapalnym, artretyzmem. Może powodować zmiany w pigmencie włosów albo w spowolnieniu ich wzrostu. Jest niezbędny dla normalnego wzrostu, gospodarki glukozowej, metabolizmu tłuszczów i produkcji hormonów tarczycowych. Może prowadzić do cukrzycy, choroby Parkinsona, osteoporozy i epilepsji.

Niedobór witaminy B6 może prowadzić do nadmiernej nerwowości, bezsenności, osłabienia mięśni, słabego wchłaniania składników odżywczych, zaburzenia syntezy neuroprzekaźników i hemoglobiny. B6 ma również wpływ na poziom glutationu.

Kwas arachidonowy –jego niedobór może prowadzić do zaburzenia funkcji białych krwinek i większej podatności na infekcje. Powoduje zmiany w zachowaniu, suchość w oczach, opóźnienie wzrostu, suchą skórę i włosy, utratę włosów, problemy z nerkami, problemy z tętnem.

Pyroluria jest silnie związana z zatruciem metalami ciężkimi. Po pierwsze zarówno cynk, jak i B6 biorą udział w produkcji glutationu, który odpowiada za usuwanie metali ciężkich z organizmu. Niedobór tych składników powoduje niedobór glutationu. Poza tym z uwagi na fakt, iż w organizmach pacjentów z pyrolurią jest za mało cynku – rtęć, ołów i metale o podobnej do cynku budowie cząsteczkowej wiążą się w organizmie w miejsce cynku.

Pyrolurię można potwierdzić poprzez test na poziom pyroli w moczu. W Europie można go przeprowadzić w tym laboratorium: http://d117039.pem.kpn.net/de/hpu/hputest.html – koszt wynosi ok. 53 EUR. W USA testy przeprowadzają liczne laboratoria, jednak wymagane jest zlecenie lekarza amerykańskiego.

Po potwierdzeniu pyrolurii pacjent jest leczony dużymi dawkami cynku, biotyny, manganu, witaminy B6 i kwasu arachidonowego. Dr Klinghardt opracował szczegółowy protokół leczenia z podaniem dokładnych dawek. Istnieją również preparaty zbiorcze, zawierające wszystkie ww. składniki, np. Depyrrol (http://www.aloeride.com/products/Depyrrol-Kind%3A-children%27s-HPU-formula.html) . Poprawa następuje po około 4-6 miesiącach.

Podczas leczenia pyrolurii podawane są wysokie dawki cynku – wskazane jest częste kontrolowanie poziomu miedzi we krwi, gdyż cynk i miedź działają wobec siebie antagonistycznie.

Więcej o pyrolurii w internecie na stronach polskojęzycznych tu: http://www.hashimoto.pl/index.php/choroba-hpu

Powyższe podsumowanie opracowano na podstawie:

http://www.primalbody-primalmind.com/?p=398

http://www.neuro24.de/show_glossar.php?id=1973

http://www.betterhealthguy.com/joomla/images/stories/PDF/kpu_klinghardt_explore_18-6.pdf

UWAGA TŁUMACZA: Wg dr Andy Cutlera, pyroluria może być jednym z objawow zatrucia rtęcią, czyli w mniejszym stopniu zaburzeń genetycznych.